Червоні щічки у дитини – сигнал підступної хвороби
25 вер. 2019 р.

Червоні щічки у дитини – сигнал підступної хвороби

У народі термін «діатез» асоціюється з червоними щічками та алергічною висипкою.

У перші два роки життя (особливо на першому році) малюки саме так реагують на деякі продукти (коров’яче молоко, яйця, рибу, мед, цитрусові, моркву, полуницю, червоні яблука тощо). Після двох років таких діток відносять до групи ризику, у них може розвинутись алергія до побутових і пилкових алергенів, дещо пізніше до хімічних (пральні порошки, мило, дезодоранти тощо). Це стає причиною розвитку респіраторних алергічних захворювань, зокрема алергічного риніту чи бронхіальної астми. У медицині термін «діатез» розглядається як алергічний (атопічний) дерматит. Якщо захворювання вчасно не виявити і не вжити лікувально-профілактичних заходів, у дітей до 5–7 років алергічний (атопічний) дерматит переходить в атопічну (алергічну) хворобу.

БАТЬКИ, НЕ ПРОГАВТЕ!

Атопічний дерматит найчастіше проявляється у вигляді шкірних реакцій на продукти, побутові алергени, медикаменти тощо. При цьому самопочуття і загальний стан дитини не порушуються. У дитини шкіра стає сухою, на деяких ділянках лущиться, з’являється почервоніння, переважно на щічках та кінцівках. В інших дітей посилюється потовиділення, підвищується вологість шкіри, з’являється схильність до запрілостей і пітниці (навіть коли за дитиною нормально доглядати). Проявами алергічної реакції також є повторні явища стенозу гортані й бронхообструкції при вірусно-бактеріальних захворюваннях, нападоподібний кашель, подібний до кашлюка. Більшість дітей має нестійкий апетит, схильність до зригувань і нестійких випорожнень (немотивовані проноси, що змінюються закрепами).

АТОПІЧНІЙ ХВОРОБІ МОЖНА ЗАПОБІГТИ

Це значною мірою залежить від харчування дитини, починаючи від народження, умов і способу життя дитини та її сім’ї (рухова активність, достатнє перебування на свіжому повітрі, гіпоалергенні умови вдома, відмова рідних від куріння тощо). У сім’ях із високим рівнем алергічної обтяженості профілактику слід починати ще до народження дитини і продовжувати, доки дитя виросте. Важливу роль відіграє раннє прикладання дитини до грудей матері (у перші хвилини після народження) та тривале (до 1,5 року) грудне вигодовування. Вагітні та матері, які годують дітей грудним молоком, мають дотримуватися гіпоалергенного харчування. Особливо оберігати дитину від алергенів потрібно у перші 2–3 роки, коли інтенсивно розвиваються імунна, ендокринна, травна та інші системи, формується обмін речовин. Надалі, якщо у дитини немає алергічних проявів, можна поступово вводити нові компоненти їжі.

У ЦЕНТРІ УВАГИ – МЕНЮ

При дотриманні гіпоалергенної дієти в раціоні дитини не має бути продуктів із високою сенсибілізуючою активністю: горіхів, какао, шоколаду, меду, цитрусових, грибів, риби, ікри, будь-яких консервів. Треба обмежити кількість вживання всіх фруктів, ягід та овочів з жовто-червоним забарвленням. Окрім того, з раціону мають бути виключені індивідуальні алергени, на які дитина реагує навіть незначними й нетривалими симптомами (нерідко це коров’яче молоко, пшенична та вівсяна крупи, картопля). Якщо у матері немає молока, для годування малюка потрібно використовувати гіпоалергенні молочні (гідролізовані) та соєві суміші. Дитині з алергічним діатезом важливо створити гіпоалергенний побут: максимально усунути домашній та книжковий пил, відмовитися від тварин удома, акваріумів із сухим кормом для рибок.
 Чи можна робити щеплення діткам з атопічним дерматитом? Планові профілактичні щеплення можна проводити під час клінічної ремісіі алергічного захворювання за календарем щеплень, але з відповідною підготовкою дитини: за 1–3 дні до щеплення та 3–5 днів після призначається антигістамінний препарат. Під час проведення профілактичних щеплень потрібно ретельно дотримуватися гіпоалергенної дієти. В окремих випадках планові профілактичні щеплення проводять за індивідуальним календарем, але також з відповідною підготовкою.

Якщо Ви не впевнені у Ваших симптомах, зверніться за консультацією до лікаря дерматолога.